PATNOS’TA BU GİDİŞ NE ZAMAN DEĞİŞECEK

PATNOS’TA BU GİDİŞ NE ZAMAN DEĞİŞECEK 

Eğer en baştan, Patnos dışında bir yerde yaşamasa insan, Patnos ilçesinde her şeyin gerçekten güllük gülistan olduğunu düşebilir mi, yok artık, bu çok zorlama bir yorum olurdu. 

Batıda, Patnos dışında yaşadığınızda, her şey çok süper olmasa da Patnos’tan daha güzel birçok yaşam şekilleri var. Bu yorum tüm hayatın yönlerini dikkate alarak söylemiyorum. Elinizden gelen birtakım işler var ve çalışmalar varken, olabildiğince zorlamak sureti ile vatandaşı canından bezdirmek ise, sanırım bölge ile alakası yok gibime geliyor.  

Patnos ilçesinde coğrafi ve ulaşım şartları ve hatta mevsimler şartlar orta iken, yapılması gereken işler konusunda, yasada kanunda olmayan bir takım basit formaliteler için insanları Ağrı yollarında heder etmenin manasını anlamış değilim. Yoksa yasa ve kanunlar Kadıköy için, Patnos için ayrı mı işliyor onu da anlamış değilim.  

KONUYA GELELİM 

Farz edelim ki bir herhangi bir işlem Evrak ile, imza ile, kurumlar ile işiniz olan bir girişimde bulunacaksınız. Eyvah yandınız, artık yaşlanmaya başladınız diyebilirim. Adeta hayat törpüsünü elinize almış durumadasınız demektir.  

Haaa artık ile gidip gelmekten gına gelmez ise, hiç yasada kanunda olmayan bir sürü evrak ve doküman hazırlamanız gerekiyor ki o zan başlı başına bir kangren. 

Siz talepte bulunuyorsunuz, ama karışınızdaki memur ne yazık ki hem işi bilmiyor hem de kendisini ayrıcalıklı sandığından dolayı size hiç olmayan bir sürü yol gösteriyor. Siz işleme başlamadan bakıyorsunuz internete, gerekli bir takım dokümanları hazırılyorsunuz, ancak ne var ki, yolunuzun düştüğü yer ve kişi size 1900 lü yıllarda bile istenmeyen bir sürü doküman istiyor. 

Hayır bazen diyorsunuz ki, iste be kardeşim, ne istiyorsan iste de bir de bunu Ağrı’ya ile gidip gelmesi var. Dahası hepsini bari bir seferde iste. Yok olmaz.  

Merhum Devlet Bakanı Kamuran İNAN, Devlet İdaresi kitabında bu konuyu tek kelime ile müthiş kaleme almış.  

Çok uzatmak istemiyorum. Şimdilik bu şekilde bir giriş yapmak istedim. Ama bu yazıya sebep olan meseleyi müsaadenizle ikinci yazımda yazmak isterim. Neden derseniz “bilgi edinme hakkı kanunu” çerçevesinde, Patnos’ta yaşanan bir olay için, yasal hak ve izahat talep ettim. Resmi bilgi elime ulaştığında sizinle konuyu daha detaylı paylaşacağım.  

Ama şunu çok ne olarak izah edeyim ki, Patnos’ta işleyen mekanizme Batıda hiçbir yerde aynı değil. Ben şahsım kendim bizzat, aynı olayı hem Patnos’ta hem de İstanbul’da gerçekleştirdim.  

Siz de yaşadığınız bu tarz sıkıntılar oldu ise lütfen yazın. Bir şeylerin değişmesi lazım. Artık uzay çağında yaşıyoruz. Prosedür denilen gereksiz işlemler bize size hayatı zehiretmesin.  

bilgipatnos@gmail.com iletişim maili üzerinden iletişime geçmenizi rica ediyorum 

 

www.patnsohaber.net 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir