PATNOS’TA NELER OLUYOR?

SOSYAL MEDYADA BAŞLADI. TÜM ÜLKE GENELİNE YAYILDI

SOSYAL MEDYADA BAŞLADI. TÜM ÜLKE GENELİNE YAYILDI

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, yıllar içerisinde, daha önceden 67 Vilayet ile başladığı coğrafik yapısını, peyder pey zamanlarda, siyasi, kültürel ve ekonomik , farklı birçok nedenler üzerine, bazı ilçeleri il yapmak sureti ile, il sayısını 81il yaptı.

TÜRKİYE’DE BU HAREKET BİRÇOK İLKLERİ BARINDIRIYOR.

İl yapmak veya İl olmak pozisyonlarına bakıldığında, İlçe halkının ya da o İlin neredeyse halkın hiçbir dahili olmadığını gözlemlenmiş durumda.

İl olan İlçeler, Hükümet ve TBMM’nin yasallaştırması üzerine, o İlçe İl olmuş olup, bölge halkı ise, yasa çıkıp yayımlanınca bilgisi olduğunu gözlemliyoruz.

Yapılan araştırmada, bir İlçe İl olacaksa, bu konu üzerinde bölge halkını bir tasarrufu olduğu şeklinde bir teamüle olmadığını çok net görülmektedir.

ANCAK!

Ağrı İlçeleri içerisinde, sosyo kültürel, Ekonomik ve sosyal yaşam itibari ve dahi Coğrafik olarak bakıldığında, İlçeleri arasında en önde gelen İlçe durumunda.

ADETA TÜM ÜLKE GÜNDEMİNE OTURMASINI BİLDİLER.

Ağrı İli, Patnos İlçesinin, Patnos dışında, Türkiye’nin hemen hemen tüm bölgelerinde yaşayan Patnos halkı ve STK’ların başlattığı bir Sosyal Dayanışma çalışması, çok kısa zamanda ülke gündemine oturmuş oldu.

NE OLDU?

İlçenin STK ve diğer ilgili kurum ve bileşenleri “PATNOS İL OLSUN” diyerek, Sosyal Medyada başlattıkları hareket, başta Patnos’ta yaşayanlar olmak üzere, adeta tüm Ülkedeki Patnoslular için eşi görülmemiş bir bütünleşme ve heyecana neden oldu. Kendilerine sorduğumuz, başta Patnos’ta yaşayan halk olmak üzere, değişik illerde yaşayan Patnoslulara, konu ile ilgili sorduğumuz soruya şekilde cevap verdikleri gözlendi. “bu girişim ile PATNOS İl olur mu, bilinmez ancak, çok güzel bir harekete sebep oldu. Başta Patnos’ta yaşayanlar olmak üzere, diğer İllerde yaşayan hemşerilerimizin nasıl bir araya gelebildiği, nasıl bir amaç uğruna bir araya gelebilmiş olmaları çok kıymetli ve çok heyecan verici bir durum. Bu durumun tarihsel geçmişte var olan birçok yanlış bilinen birçok tabuyu yıkacağı umudunu doğurmuş oldu. Bu çalışanın en önemli sonuçlarından biri de şu anada kadar bu çalışma etrafında bütün Patnosluların, amasız, fakatsız bir şekilde bu amaç etrafında bir araya gelmiş olmasını sağladı, bu da bizim için, gelecek nesiller için çok büyük farklı umutlar yeşertmemize neden oldu.

YARIN NE OLACAK.

Hareketi başlatan ve bu süreci yürütenlere, konu ile ilgili yönelttiğimiz soru üzerine; “şimdilik sosyal medya üzerinde bir çalışma yürütüyoruz. Çok kıymetli STK başkanlarının içinde ve bu çalışma canı gönülden destek verenlerin olduğu vatsap gruplarımız var. Bu gruplar ve sosyal medya üzerinden yapılan çalışmalarımız, belli bir olgunluğa ulaştığında, çalışma ve değişik eylem plan ve çalışmalar ile konuyu çok daha farklı aşamalara getirmeyi hedefliyoruz. Gerek çalıştay, Medya, Siyaset ve elde ettiğimiz veriler, bilgi ve belgeler ile çalışmayı düzenli ve kurduğumuz komisyonlar ile her branşta çalışmalarımızı yürüteceğiz. Biz Patnos’lular ve Patnos’ta yaşayanlar şunu çok iyi bilir ki, Patnos il olma konusunda, hangi açıdan bakılırsa bakılsın, İl olmaya, bölgede en elverişli ve şartlara sahip ilçedir. Yaptığımız bu giriş ile, Patnos ve ilgili kurumlar adeta tarihte neredeyse ilk defa gayri siyasi bir konuda bir araya gelmeyi başardığımız gördük. Hatta bu söylem üzerine çok inanılmaz destek mesajları aldık. Hiç ummadığımız taraflardan destek katılma talepleri aldık. En önemlisi de Patnos halkı artık zihinsel ve psikolojik olarak İl olma düşüncesini adeta içselleştirmiş durumda.

Biz tüm Patnos halkı, hiçbir siyasi ve politik pozisyonları düşünmeden, bu girişimin tüm halkımız tarafından kısa bir sürede bu şekilde çok yoğun bir karşılık bulmuş olması, bizi ziyadesi ile heveslendirmiş ve çok yoğun bir umutlandırmaya itmiştir. Bizler bu çalışmanın birçok önemli değişimlere zemin olacağına inanmaya başladık. “Diyerek, duygularının ne kadar yoğun olduklarını dile getirdiler.

Yapılan araştırmalarda, ileriki süreçte İl olabilecek en elverişli İlçeler arasında ilk sırada PATNOS olduğu görülmektedir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir