Provokatif Saygısızlıklara İzin Verilmemelidir

Provokatif Saygısızlıklara İzin Verilmemelidir

 

                 Bir insanda olmazsa edep,

                 Neylesin ona medrese mektep!

                 Bir ömür yalasa da mürekkep,

                 Yine merkep, yine merkep…

    Diyanet -Sen Ağrı Şube Başkanı Yasin Çınar Antalya Serik’te bir okulda Kur’an-ı Kerim’i tekmeleyen ve o görüntülerin özellikle çekilerek sosyal medya aracılığıyla yayılmasına sebep olanlara sert bir tepki göstererek “yazıklar olsun size ve sizi yetiştiren zihniyete “ diyerek sert   bir açıklama yaptı.

     Çınar açıklamasında: Kur’an-ı tekmeleyen bir kuşak asla yeni bir dünya kuramaz.  İnsanın kendisine hayat veren yüce kitabı tekmelemek nasıl bir psikolojinin ürünüdür acaba?   Çocuklarımızı dini eğitimle terbiye edemezsek,  Allah bizleri gazabıyla terbiye edecek!

      Çınar , son günlerde  medyada yer alan ve dini değerlere saygısızlık içeren paylaşımların bağlamından uzak ve provoke amaçlı olduğuna dikkati çekerek “Gençlerimizi çirkin planlarınıza alet etmeyin. Oynanmak istenen oyun çok açık. Dini değerler üzerinden kaos ortamı çıkarmak. Kimse bu oyuna gelmesin” dedi.

Çınar , son günlerde üst üste yaşanan dini değerleri aşağılayan hakaret eden sosyal medya paylaşımlarının tesadüf olmadığını belirterek “Antalya’da bir lisede Yüce Kitabımızın gençler tarafından tekmelenmesi, bir üniversite öğrencisinin “Canım ailem paylaşımına Atatürk’ün kutsal Kâbe’mizin üstüne oturmuş görselinin eklenmesi, bir imam hatip okulunun salonunun okul aile birliği tarafından gelir amaçlı kiralanması ve ortaya çıkan nahoş görüntüler okullarımızın ve gençlerimizin birileri tarafından kaos ortamına malzeme yapılmaya çalışıldığını göstermektedir. Gözümüzün bebeği, geleceğimizin teminatı sevgili gençler,  ortalığı karıştırmak, toplumu provoke etmek, kaos ortamı oluşturmak amacı güttüğü açık bir şekilde anlaşılan bu tür oyunlara gelmeyin. Görüntülerin bağlamından uzaklığı, özellikle çekilerek sosyal medya aracılığı ile yayılması bunları açıkça ortaya koymaktadır.” İfadelerine yer verdi.

Özellikle ilim yuvası olması gereken okullarda ve gençler arasında dini değerlere saldırının fütursuzca yapılmasının endişe verici olduğunu belirten Çınar , Milli Eğitim Bakanlığımızı, ailelerimizi göreve davet ediyorum. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri yaşanan olayları çok iyi incelemeli ve tahlil etmelidir. Bu tür olayların yaşanmaması için gerekli tedbirler alınmalıdır. En büyük görev ailelere düşmektedir. Çocuklarınızın, gençlerin kullanılmasına kesinlikle izin vermeyin. Hepimizin sağduyulu olması, aklı selim ile hareket etmesi gerekiyor. Ne dini değerlerimize düşünce özgürlüğü adı altına hakaret edilmesine izin verelim, ne de gençlerimizin kötü niyetli insanların elinde oyuncak olmasına izin verelim.” Şeklinde konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir